Freshwater Cultured Pearl and 1/15 CT. T.W. Diamond Pendant, Ring and Earrings in Sterling Silver with 10K Gold Plate | Zales Outlet

Have a question about Freshwater Cultured Pearl and 1/15 CT. T.W. Diamond Pendant, Ring and Earrings in Sterling Silver with 10K Gold Plate?
Need help with this Freshwater Cultured Pearl and 1/15 CT. T.W. Diamond Pendant, Ring and Earrings in Sterling Silver with 10K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/15 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Baroque |
| Stone Size | 7.0mm |
| Stone 2 Type | Pearl |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Baroque |
| Stone 2 Size | 6.0mm |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 7 |
| Stone Setting | Glue |
| Setting Only | false |
| Stone 3 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Yellow |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | 2 2 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | SBX840*3 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |