6.0mm Black Hematite Bead Necklace with Yellow Ion-Plated Stainless Steel Box Clasp - 20" | Zales Outlet

Have a question about 6.0mm Black Hematite Bead Necklace with Yellow Ion-Plated Stainless Steel Box Clasp - 20"?
Need help with this 6.0mm Black Hematite Bead Necklace with Yellow Ion-Plated Stainless Steel Box Clasp - 20"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Hematite |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Stainless Steel |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Ion-Plated |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 20 in |
| Necklace Clasp Type | Box |
| Chain Type | Beaded Strand |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 20 in |
| Width | 6 mm |
| Height | 4.00 mm |
| Clasp Type | Box |
| Chain Type | Beaded Strand |