EFFY™ Collection Faceted Oval Onyx and 1/3 CT. T.W. Diamond Frame Ring in 14K Gold | Zales Outlet

Have a question about EFFY™ Collection Faceted Oval Onyx and 1/3 CT. T.W. Diamond Frame Ring in 14K Gold?
Need help with this EFFY™ Collection Faceted Oval Onyx and 1/3 CT. T.W. Diamond Frame Ring in 14K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Onyx |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 14.0 x 10.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Dyed |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Color | H |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 20.5 mm |
| Height | 25.5 mm |