Oval Swiss Blue Topaz and White Lab-Created Sapphire Frame Pendant and Ring Set in Sterling Silver - Size 7 | Zales Outlet

Have a question about Oval Swiss Blue Topaz and White Lab-Created Sapphire Frame Pendant and Ring Set in Sterling Silver - Size 7?
Need help with this Oval Swiss Blue Topaz and White Lab-Created Sapphire Frame Pendant and Ring Set in Sterling Silver - Size 7?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Topaz |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 7.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Baguette |
| Stone 2 Size | 4.0 x 2.0mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 1.5mm |
| Stone 3 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished, Textured |
| Rhodium | Yes |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Maximum Ring Band Width | 6.02 |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Necklace Height x Width | 16.92 x 8.27 mm |
| Chain Gauge | 033 Gauge |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | SBX872SWBT-CWS |
| Body Jewelry | |
|---|---|
| Body Jewelry Style | None |
| Accessory Design | |
|---|---|
| Accessory Style | Set |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 033 Gauge |
| Length | 18 in |
| Height | 16.92 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |