Lab-Created Octagonal Ruby Pendant in 14K White Gold with Diamond Accents | Zales Outlet

Have a question about Lab-Created Octagonal Ruby Pendant in 14K White Gold with Diamond Accents?
Need help with this Lab-Created Octagonal Ruby Pendant in 14K White Gold with Diamond Accents?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Ruby |
| Stone Shape | Octagon |
| Stone Size | 9.0 x 7.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Diamond Accent |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Box |