EFFY™ Pear-Shaped Green Quartz and 1/8 CT.T.W. Diamond Swirl Hoop Drop Earrings in 14K Gold | Zales Outlet

Have a question about EFFY™ Pear-Shaped Green Quartz and 1/8 CT.T.W. Diamond Swirl Hoop Drop Earrings in 14K Gold?
Need help with this EFFY™ Pear-Shaped Green Quartz and 1/8 CT.T.W. Diamond Swirl Hoop Drop Earrings in 14K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/8 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Quartz |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 14.0 x 10.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Color | H |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Hinged |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 9.5 mm |
| Height | 26.00 mm |