Graduated White Lab-Created Sapphire Riviera Tennis Necklace in Sterling Silver with 18K Gold Plate | Zales Outlet
Select Your Metal: Yellow Gold Plated - Out of Stock

Have a question about Graduated White Lab-Created Sapphire Riviera Tennis Necklace in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
Need help with this Graduated White Lab-Created Sapphire Riviera Tennis Necklace in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.5 x 5.0 x 5.5 x 6.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 3.0 x 3.5 x 4.0mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Tongue and Groove |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 6.2 mm |
| Height | 6.20 mm |
| Clasp Type | Tongue and Groove |