9.0-10.0mm Oval Freshwater Cultured Pearl and 1/3 CT. T.W. Diamond Drop Earrings in 14K Gold | Zales Outlet

Have a question about 9.0-10.0mm Oval Freshwater Cultured Pearl and 1/3 CT. T.W. Diamond Drop Earrings in 14K Gold?
Need help with this 9.0-10.0mm Oval Freshwater Cultured Pearl and 1/3 CT. T.W. Diamond Drop Earrings in 14K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/3 |
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 9.0-10.0mm |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Baguette |
| Stone 3 Class | Natural |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 9.0-10.0mm |
| Stone Setting | Peg-Set |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2-I3 |
| Stone 2 Diamond Color | K |
| Stone 3 Diamond Clarity | I2-I3 |
| Stone 3 Diamond Color | K |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |