10.0mm Black Tahitian Cultured Pearl and Diamond Accent Thin Flame Drop Pendant in 14K White Gold | Zales Outlet

Have a question about 10.0mm Black Tahitian Cultured Pearl and Diamond Accent Thin Flame Drop Pendant in 14K White Gold?
Need help with this 10.0mm Black Tahitian Cultured Pearl and Diamond Accent Thin Flame Drop Pendant in 14K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Pearl Type | Cultured Tahitian |
| Pearl Size | 10.0mm |
| Stone Setting | Glue |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | K |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 040 Gauge |
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Box |